    TSMJ-X-1550-9/125-0.25-7-2-12-2.1
    Single Mode Tapered/Lensed Fibers
    Barcode: 36737
    Unit of measure: EA
    142 in stock
    out of stock
    out of stock
    Compliance:
    2.1 meter long, 250um OD jacketed Corning SMF-28 fiber with tapered tip on one end, unterminated on the other end; 7.0mm+/-1.0mm stripped length, spot diameter of 2.0±0.5micron, working distance of 12±2 micron.
    PRICE BREAKS - The more you buy, the more you save
    Quantity
    50 +
    Price
    Products specifications
    Clearance :
    N
    Wavelength [nm] :
    1550
    Fiber Type :
    Single Mode
    Connector Type :
    No Connector
    Waist Diameter [um] :
    2
    Waist Location [um] :
    12
    Strip Length [mm] :
    7
    Fiber length [m] :
    2.1
    Jacketing :
    0.25mm acrylate coated